Συγκέντρωση τροφίμων για το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δ. Παλλήνης

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες.

Έχουμε τη χαρά να σας ενημερώσουμε ότι στο Σχολείο μας θα συγκεντρώνουμε τρόφιμα για το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Παλλήνης. Πρόκειται για μια Δράση που θα ευαισθητοποιήσει τους μαθητές μας και θα τους δώσει την ευκαιρία έμπρακτα να συμπαραστέκονται στους συνανθρώπους μας που δυσκολεύονται στην καθημερινότητά τους.

Από τη Δευτέρα 06 Νοεμβρίου 2017 και σε όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους, μπορούν τα παιδιά να φέρνουν τρόφιμα στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο έξω από το γραφείο των δασκάλων, όπου θα τα παραλαμβάνουν οι εκπαιδευτικοί Μελαμπιανάκη Κατερίνα και Μελέτση Μαρία. Τα τρόφιμα αυτά θα είναι τυποποιημένα μακράς διάρκειας (γάλα, ρύζι, όσπρια, μακαρόνια, μπισκότα, φρυγανιές, αλεύρι, ζάχαρη, παξιμάδια, κονσέρβες, ελαιόλαδο 1λίτρου ……). Κάθε μήνα, όταν θα έχουν μαζευτεί αρκετά, τα ίδια τα παιδιά θα έχουν τη χαρά να τα μεταφέρουν στο φορτηγάκι του Δήμου για να προωθηθούν στο Κοινωνικό Παντοπωλείο και να διανεμηθούν στις οικογένειες που τα έχουν ανάγκη.

Ας στηρίξουμε λοιπόν αυτήν την προσπάθεια και ας δείξουμε την αγάπη και την αλληλεγγύη που οι καιροί απαιτούν.

«Σ’ αυτόν τον κόσμο που ολοένα στενεύει,

ο καθένας έχει ανάγκη τον άλλον.

Ας αναζητήσουμε τον Άνθρωπο

όπου κι αν βρίσκεται!!!»