«Μέτρα προστασίας των μαθητών/μαθητριών από τον καύσωνα »

Αποφυγή δραστηριοτήτων στον ήλιο.

Ενδεικτικά στο σχολείο μας για τις ημέρες που ακολουθούν θα εφαρμοστούν τα ακόλουθα μέτρα:
Κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων οι μαθητές/ μαθήτριες παραμένουν σε χώρο σκιερό ή εντός αίθουσας.
Συστήνεται μειωμένη αθλητική δραστηριότητα του μαθήματος φυσικής αγωγής με διαχείριση της εκπαιδευτικής διαδικασίας από την εκπαιδευτικό ΠΕ11-φυσικής αγωγής σε χώρους σκιερούς, αξιοποιώντας τις υποδομές της εκάστοτε σχολικής μονάδας (π.χ. γυμναστήριο, σκέπαστρο, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων) ή/και θεωρητική προσέγγιση του μαθήματος φυσικής αγωγής στις αίθουσες (π.χ. ενημέρωση για τους ολυμπιακούς αγώνες και τα ολυμπιακά αθλήματα).
Κατά την υλοποίηση των προγραμματισμένων εκδηλώσεων για τη λήξη του σχολικού έτους τα σχολεία θα λάβουν κάθε πρόσφορο, κατά την κρίση τους, μέτρο για την προστασία των μαθητών/τριών.

Συστάσεις προς τους γονείς/κηδεμόνες και μαθητές/τριες για:
Ντύσιμο ελαφρύ και άνετο με ανοιχτόχρωμα ρούχα
Χρήση καπέλου
Χρήση αντιηλιακής κρέμας
Μικρά και ελαφριά γεύματα
Λήψη άφθονων υγρών (νερού, χυμών φρούτων)
Παιδιά που πάσχουν από χρόνια νοσήματα θα πρέπει να συμβουλεύονται τον θεράποντα γιατρό τους για να λαμβάνουν επιπρόσθετες οδηγίες.

Αναμένονται οδηγίες και από το Υπουργείο Παιδείας όπως και αποφάσεις από τους Δήμους και τις Περιφέρειες.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://5dim-gerak.att.sch.gr/?p=6916