Διαδραστικό Εργαστήριο “Αποτυπώματα”

Ο Σ.Κ.Ε.Π. – Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους και η εταιρεία με την επωνυμία Stoiximan Ltd («Stoiximan») διοργανώνουν το Διαδραστικό Εργαστήριο “Αποτυπώματα” (περιλαμβάνονται δράσεις εκπαιδευτικές – εικαστικές -αθλητικές), στα οποία συμμετέχουν Μαζί νέοι με & χωρίς αναπηρία, από σχολεία πρωτοβάθμιας & δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ειδικά σχολεία και κοινωνικούς φορείς, στο Μουσείο Βορρέ, την Τρίτη 23 Απριλίου 2024. Το σχολείο μας συμμετέχει με τους μαθητές/τριες της Δ τάξης.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα λειτουργεί ως μοχλός επικοινωνίας και ένταξης, με γνώμονα τη δημιουργία ανθρώπινων σχέσεων και όχι το εικαστικό αποτέλεσμα. Βιωματικές προσεγγίσεις και διαδραστικά εργαστήρια, χωρίς επικοινωνιακές κατευθύνσεις, επιτρέπουν στους νέους να προσεγγίσουν ο ένας τον άλλο και να ξεκλειδώσουν την αμηχανία της πρώτης επαφής με το διαφορετικό. Ο κοινωνικός αποκλεισμός μπορεί να απαλυνθεί εάν από πολύ μικρή ηλικία, μαθαίνουμε στα παιδιά να ζουν όλοι μαζί και να μοιράζονται δημιουργικά τη «μοναδικότητα» τους.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://5dim-gerak.att.sch.gr/?p=6686