Βοτανικό Πάρκο Αττικής στο Κορωπί

Την Τετάρτη 17/4/2024 οι μαθητές της Δ΄τάξης του σχολείου μας συνοδευόμενοι από τις υπεύθυνες εκπ/κούς των αντίστοιχων  τμημάτων  τους θα επισκεφθούν το Βοτανικό Πάρκο Αττικής στο Κορωπί και θα συμμετέχουν στο βιωματικό  εκπ/κό πρόγραμμα με τίτλο:<<Φύση και Τέχνη >> , όταν η έμπνευση από τη φύση  γίνεται δημιουργία .

Το Βοτανικό Πάρκο Αττικής  υποδέχεται μαθητές από σχολεία όλης της Ελλάδας για  μια συναρπαστική εξερεύνηση του χώρου και μια πρώτη επαφή με τη χλωρίδα και την πανίδα της χώρας μας .Τα προγράμματα υλοποιούνται στους ειδικά διαμορφωμένους υπαίθριους και στεγασμένους χώρους και ως στόχο έχουν να ενθαρρύνουν τα παιδιά να αποκτήσουν θετικές στάσεις και συμπεριφορές για το περιβάλλον.

Κυρίαρχη ιδέα  η επιθυμία να  φυτευτεί στην καρδιά των παιδιών ο σπόρος της αγάπης για τη φύση. Αφορμή η μετάβαση από τον χειμώνα στην άνοιξη την οποία προϋπαντήσαμε με τα Χελιδονίσματα ( κάλαντα της άνοιξης).

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://5dim-gerak.att.sch.gr/?p=6663