ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΤΙΣ 10/1/2022

Οι μαθητές θα πραγματοποιήσουν μόνο για την πρώτη εβδομάδα 3 σελφ τεστ: Κυριακή- Δευτέρα,-Πέμπτη (ΘΑ ΤΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΡΙΤΗ -ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ). Τα σελφ τεστ θα διατεθούν δωρεάν στα φαρμακεία αυτήν την εβδομάδα. Τη μεθεπόμενη εβδομάδα θα κάνουν τα 2 σελφ τεστ που ήδη προβλέπονται. Σε δύο δωρεάν self test την εβδομάδα, μετά την πρώτη εβδομάδα. Στόχος είναι ο γενικευμένος έλεγχος για τον έγκαιρο εντοπισμό των κρουσμάτων, δεδομένης της μετάλλαξη Όμικρον και της εμβολιαστικής κάλυψης στην μαθητική κοινότητα

Σε περίπττωση κρούσματος στην τάξη (σ.σ.: παρέμεινε σε ισχύ ο κανόνας του 50+1) οι ανεμβολίαστοι μαθητές θα κάνουν δωρεάν πέντε τεστ σε πέντε ημέρες. Για την ακρίβεια θα υποβληθούν σε δύο rapid test και 1 self test επιπλέον των δύο εβδομαδιαίων self test που προβλέφθηκαν.Οι εμβολιασμένοι συμμαθητές θα κάνουν σύνολο 3 σελφ τεστ δωρεάν την εβδομάδα. Τα δωρεάν δύο εβδομαδιαία σελφ τεστ πλέον θα διενεργούνται και από τους εμβολιασμένους μαθητές και από τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς Η δήλωση και το αποτέλεσμα για τις δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr (και όχι στην πλατφόρμα του self-testing.gov.gr), από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19. Οι μαθητές/τριες που φοιτούν σε δημόσιες εκπαιδευτικές δομές πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και ειδικής αγωγής οφείλουν να φέρουν μαζί τους την εκτυπωμένη σχολική κάρτα μέχρι τη διενέργεια του επόμενου δια- γνωστικού ελέγχου για την περίπτωση που ζητηθεί η επίδειξή της από εκπαιδευτικό ή από τον/την Διευθυντή/ντρια/Υποδιευθυντή/ντρια ή Προϊστάμενο/η της σχολικής μονάδας προς επαλήθευση/διασταύρωση του αποτελέσματος που έχει δηλωθεί στην ηλεκτρνική πλατφόρμα edupass.gov.gr.

Μάσκες υποχρεωτικές για όλους και σε όλους τους χώρους και αναστολή όλων των εκδρομών.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://5dim-gerak.att.sch.gr/?p=4813